KWAX PROGRAM GUIDE

SEPTEMBER, 2014 (October listings follow)



***All KWAX programs are subject to change or delays, especially during fund-raising activities. Please listen to KWAX for information on our daily schedule. KWAX is located at 75         Centennial Loop, Eugene, OR 97401.  Tel: 345-0800 or 1-800-422-4301.


SUNDAY

8 am--THE ORGAN LOFT.  An hour of music for the "king of instruments" with host Roger Sherman.  (Repeated at 6 pm.)
9 am—SUNDAY BAROQUE. Host Suzanne Bona explores the world of Baroque music.  Also at 6am.
11 am—WITH HEART AND VOICE. A weekly program of choral music. (Repeated at 7pm).
    
Noon—SYMPHONYCAST.  A series of concerts featuring major European and American orchestras.
    7—Andres Orozco-Estrada conducts the Houston Symphony Orchestra: Gubaidulina, Fairytale Poem; Mendelssohn, Violin Concerto (Midori); Rachmaninoff, Symphony #2.
    14—Orpheus Chamber Orchestra: Franz Schreker, Scherzo for Strings; Beethoven, Romance for Violin and Orchestra (Viviane Hagner); Vieuxtemps, Violin Concerto #5 (Hagner); Mozart, Symphony #40, K. 550.
    21—2014 BBC Proms: Jiri Belohlavek conducts the Czech Philharmonic Orchestra: Janacek, From the House of the Dead; Dvorak, Cello Concerto, Op. 104 (Alisa Weilerstein); Beethoven, Symphony #7, Op. 92.
    28—Han-Na Chang conducts the Qatar Philharmonic Orchestra: Behzad Ranjbaran, Seemorgh; Rachmaninoff, Piano Concerto #2 (Denis Matsuev); Tchaikovsky, Symphony #5.

2 pm—STRICTLY VINYL. Bill Zagorski explores recordings from the LP era.               
3 pm--CLASSICAL GUITAR ALIVE!  An hour of music for the
classical guitar. Repeated Wednesdays at 5pm.
4 pm—A DISTANT MIRROR. Alan Kelly presents Medieval and Renaissance music.
5 pm—ON THE WIND.  Israel Herman presents music for winds. (Repeat of program heard on Mondays at 6pm).  
6 pm—THE ORGAN LOFT.  (Repeat of program heard at 8am.)
7 pm—WITH HEART AND VOICE. (Repeat of program heard at 11am.)
                                                             
8 pm—CENTER STAGE AT WOLF TRAP.  Performances introduced by Bill McGlaughlin and Rich Kleinfeldt who take us “off the beaten path” in each program.
    7—Music by Bach, Stephen Hartke, Ligeti.
    14—American Songs.
    21—Music by Vaughan Williams, Previn, Brubeck, Brahms.
    28—Music by Bartok, Catalani, Martin Hennessy, Shelley Foster Gurin, Dohnanyi.
    

9 pm—CHAMBER MUSIC SOCIETY OF LINCOLN CENTER.
    7—High Drama: Beethoven and Franck.
    14—All-Schubert.
    21—Russian Dances.
    28—Schubert and Beethoven.  
    
 
10 pm to 7 am--BEETHOVEN SATELLITE NETWORK. Music through the night with Peter Van De Graaff.  
7 am PERFORMANCE TODAY, with host Fred Child. Monday to Saturday.


MONDAY

5 pm—SOUNDS CHORAL, hosted by Marjorie Herman.
6 pm—ON THE WIND.  Chamber music for wind instruments.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm-CHICAGO SYMPHONY ORCHESTRA.
    1—Esa-Pekka Salonen conducts: Janacek, Overture to From the House of the Dead; Dvorak, Violin Concerto (Christian Tetzlaff); Salonen, Nyx; Janacek, Sinfonietta; Dvorak, The Golden Spinning Wheel.
    8—Jaap van Zweden conducts: Shostakovich, Festive Overture; Christopher Rouse, Heimdall’s Trumpet (Chris Martin); Tchaikovsky, Manfred Symphony; Shostakovich, Chamber Symphony.
    15—Riccardo Muti conducts: Beethoven, Consecration of the House Overture; Mozart, Piano Concerto #21, K. 467 (Maurizio Pollini); Mendelssohn, Calm Sea and Prosperous Voyage; Schumann, Symphony #3 (Rhenish); Haydn, Symphony #39.
    22-Riccardo Muti conducts: Schubert, Symphony #1; Mozart, Bassoon Concerto (David McGill); Schubert, Symphony #6 in C; Mozart, Symphony #38, K. 504 (Prague).
    29—Riccardo Muti conducts: Schubert, Symphony #5; Mahler, Symphony #1; Haydn, Symphony #48 in C (Maria Theresia).     
    

TUESDAY

5pm—THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
6pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

                                                        
 
8pm-COLLECTOR'S CORNER, with Henry Fogel.
    2—The Art of Cellist Emanuel Feuermann, final program.
    9—Recently Discovered Recordings by Takashi Asahina: Bruckner, Mass #3; Dorn, Labyrinth Images; Haydn, Symphony #19; Bruckner, Helgoland.
    16—An Extraordinary Otello (Verdi), Live from La Scala, 1954.
    23—Music of Charles Villiers Stanford: Piano Concerto #2; Symphony #7; Suite for Violin and Orchestra; Three Motets.
    30—Music of Charles Villiers Stanford, final program: Irish Rhapsody #4; Violin Concerto; Intermezzi for Clarinet and Piano; Symphony #5.  

 
WEDNESDAY

5 pm—CLASSICAL GUITAR ALIVE, hosted by Tony Morris.    
6 pm—COMPACT DISCOVERIES, hosted by Fred Flaxman.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
 
8 pm—NEW YORK PHILHARMONIC THIS WEEK, hosted by Alec Baldwin.
    3—Alan Gilbert conducts: Nielsen, Helios Overture; Beethoven, Piano Concerto #3 (Yefim Bronfman); Grieg, Selections from Peer Gynt; Liszt, Les Preludes.
    10—Alan Gilbert conducts: R. Strauss, Don Juan; Till Eulenspiegel’s Merry Pranks; Christopher Rouse, Oboe Concerto (Liang Wang); Tchaikovsky, Romeo and Juliet Fantasy Overture.
    17—Bramwell Tovey conducts: Copland, Fanfare for the Common Man; Gershwin, Strike Up the Band; Copland, Clarinet Concerto (Marc Nuccio); Grofe, Grand Canyon Suite.
    24—Alan Gilbert conducts: Mozart, Symphonies #39-41.   
  

                                            
THURSDAY

5 pm—PLAYED IN OREGON, hosted by Brandi Parisi.
6 pm--HARMONIA.  A one-hour program devoted to early music.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm—CLEVELAND ORCHESTRA.  
    4—Franz Welser-Most conducts an all-Brahms program: Academic Festival; Violin Concerto (Julia Fischer); Symphony #4.
    11—Franz Welser-Most conducts an all-Brahms program: Tragic Overture; Violin Concerto (Julia Fischer);  Brahms, Symphony #2.
    18—Franz Welser-Most conducts: Schubert, Symphony #2; Korngold, Violin Concerto (Gil Shaham); J. Strauss, Jr., Waltzes and Polkas.
    25—Franz Welser-Most conducts: Strauss, Don Juan; Songs (Simon Keenlyside); Debussy, Symphonic Fragments from The Martyrdom of Saint Sebastian; Stravinsky, The Rite of Spring.
    

FRIDAY

5 pm—PICTURE PERFECT.  Film Music with Ross Amico.  
6 pm--MILLENIUM OF MUSIC.  A program of early music hosted by Robert Aubry Davis.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—SAN FRANCISCO SYMPHONY.  
    5—Michael Tilson Thomas conducts:  Beethoven, Three Equali for Four Trombones; Symphony #2; John Adams, Absolute Jest; Beethoven, Symphony #4, Op. 60; Leonore Overture #3.
    12—Michael Tilson Thomas conducts: Traditional, Russian Folk Songs; Stravinsky, Les Noces; Petrushka; Scherzo a la russe; Divertimento from The Fairy’s Kiss.
    19—Michael Tilson Thomas conducts: Faure, Pavane; Sibelius, Symphony #3; Rachmaninoff, Piano Concerto #3 (Yuja Wang); Sibelius, Symphony #4. Final program.
    26—TBA.    

     
SATURDAY

10:00am--SAN FRANCISCO OPERA.
    6—Wagner, The Flying Dutchman.
    13—Britten, Peter Grimes.
    20—Rossini, The Barber of Seville.
    27—Strauss, Die Frau ohne Schatten.
   
2 pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
3 pm--PLAYED IN OREGON. Performances recorded around the state.
4 pm—THE LOST CHORD, hosted by Ross Amico.  Lost or forgotten musical gems.
5 pm—INDIVISIBLE BY 4, hosted by Carl Hemmingsen, featuring chamber music.
6 pm THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
7 pm—HALF PAST, hosted by Carl Hemmingsen, features music from the past half-century.       
        
8 pm MAD ABOUT MUSIC. A 52-week series of one-hour programs in which host Gilbert Kaplan interviews famous people about their favorite pieces of music and plays those pieces.


                                         












                                                              
                                                             
                                              
    

    
 

 


                                         












KWAX PROGRAM GUIDE

OCTOBER, 2014



***All KWAX programs are subject to change or delays, especially during fund-raising activities. Please listen to KWAX for information on our daily schedule. KWAX is located at 75         Centennial Loop, Eugene, OR 97401.  Tel: 345-0800 or 1-800-422-4301.

SUNDAY


8 am--THE ORGAN LOFT.  An hour of music for the "king of instruments" with host Roger Sherman.  (Repeated at 6 pm.)
9 am—SUNDAY BAROQUE. Host Suzanne Bona explores the world of Baroque music.  Also at 6am.
11 am—WITH HEART AND VOICE. A weekly program of choral music. (Repeated at 7pm).
    
Noon—SYMPHONYCAST.  A series of concerts featuring major European and American orchestras.
    5—Franz Welser-Most conducts the Cleveland Orchestra: Brahms, Tragic Overture; Jorg Widmann, Teufel Amor; Brahms, Symphony #2, Op. 73.
    12—Mariss Jansons conducts the Bavarian Radio Symphony Orchestra: Beethoven, Piano Concerto #4 (Mitsuko Uchida); Shostakovich, Symphony #5,
    19—David Robertson conducts the National Youth Orchestra of the USA: Bernstein, Symphonic Dances from West Side Story; Britten, Violin Concerto (Gil Shaham); Samuel Adams, Radial Play; Mussorgsky/Ravel, Pictures at an Exhibition.
    26—Alan Gilbert conducts: Brahms, Piano Concerto #2 (Rudolf Buchbinder); Tchaikovsky, Symphony #6 (Pathetique).

2 pm—STRICTLY VINYL. Bill Zagorski explores recordings from the LP era.               
3 pm--CLASSICAL GUITAR ALIVE!  An hour of music for the
classical guitar. Repeated Wednesdays at 5pm.
4 pm—A DISTANT MIRROR. Alan Kelly presents Medieval and Renaissance music.
5 pm—ON THE WIND.  Israel Herman presents music for winds. (Repeat of program heard on Mondays at 6pm).  
6 pm—THE ORGAN LOFT.  (Repeat of program heard at 8am.)
7 pm—WITH HEART AND VOICE. (Repeat of program heard at 11am)
                                                              
8 pm—CENTER STAGE AT WOLF TRAP.  Performances introduced by Bill McGlaughlin and Rich Kleinfeldt who take us “off the beaten path” in each program.
    5—Music by Schumann, Part, Asako Hiraboyashi, and Arensky.
    12—Music by Bach, Brahms, Don Walker and Schumann.
    19—Music by Caryl Florio, Thomas Beveridge, Barbara Harbach and Faure.
    26—Music by Gabrieli, Copland, Enrique Crespo, Michael Nyman, Barber, Alan Ferber, Jeremy Dibb, and Bob Mintzer.

9 pm—CHAMBER MUSIC SOCIETY OF LINCOLN CENTER.
     5—Music by Zoltan Kodaly and Josef Suk.
    12—Debussy and Mendelssohn.
    19—Schubert’s C Major Quintet.
    26—Britten and Prokofiev.
 
10 pm to 7 am--BEETHOVEN SATELLITE NETWORK. Music through the night with Peter Van De Graaff.  
7 am PERFORMANCE TODAY, with host Fred Child. Monday to Saturday.


MONDAY

5 pm—SOUNDS CHORAL, hosted by Marjorie Herman.
6 pm—ON THE WIND.  Chamber music for wind instruments.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm-CHICAGO SYMPHONY ORCHESTRA.
    6—Riccardo Muti conducts: Schubert, Overture in the Italian Style; Morricone, Voices from the Silence (Ora Jones, narrator); Schubert, Mass in A-flat; Mozart, Ave verum corpus; Vivaldi, Magnificat (with soloists and CSO Chorus).
    13—Edo de Waart and Ton Koopman conducts: Mozart, Symphony #41 in C (Jupiter); Brahms, Symphony #4; Mozart, Adagio and Fugue in c, K. 546; Haydn, Cello Concerto in D (Yo-Yo Ma).
    20—Sir Mark Elder and David Robertson, conduct: Ives, Symphony #2; Mozart, Piano Concerto #23, K. 488 (Richard Goode); Strauss, Till Eulenspiegel’s Merry Pranks; Mozart, Concerto for Two Pianos (Emanuel Ax, Benjamin Hochman, Orli Shaham, and Orion Weiss).
    27—Juanjo Mena and Alain Altinoglu conducts: Smetana, The Moldau; Takemitsu, riverrun; Villa-Lobos, Amazona; Beethoven, Symphony #6 (Pastoral); Schmitt, La Tragedie de Salome).  


TUESDAY


5pm—THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
6pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8pm-COLLECTOR'S CORNER, with Henry Fogel.
    7—The Art of Charles Munch, Part 1: Berlioz, Les nuits d’ete; Requiem.
    14—The Art of Charles Munch, Part 2: Mendelssohn, Symphony #3 (Scottish); Wagner, Prelude and Liebestod from Tristan; Brahms, Symphony #1; Rameau, Dardanus Suite.
    21—The Art of Charles Munch, Part 3; Saint-Saens, Symphony #3 (Organ); Route d’Omphale; Berlioz, Symphonie fantastique; Tchaikovsky, Francesca da Rimini.
    28—The Art of Charles Munch, Part 4:  Schubert, Symphony #9 (Great); Wagner, Immolation from Gotterdammerung); Brahms, Symphony #4; Berlioz, Le Corsair Overture.


WEDNESDAY

5pm—CLASSICAL GUITAR ALIVE, with Tony Morris.
6pm—COMPACT DISCOVERIES, with Fred Flaxman.
7pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—NEW YORK PHILHARMONIC THIS WEEK, hosted by Alec Baldwin.
    1—Jeffrey Kahane, conductor and pianist: Bach, Concerto for Violin and Oboe (Sheryl Staples and Lian Wang); Mozart, Symphony #33; Beethoven, Piano Concerto #1 (Kahane).
    8—Alan Gilbert conducts: Steven Stucky, Symphony; Barber, Violin Concerto (Gil Shaham); Rachmaninoff, Symphonic Dances.
    15—Alan Gilbert conducts: Dvorak, Cello Concerto (Carter Brey); Tchaikovsky, Symphony #5; Bach, Suite #1 for solo cello (Brey).
    22—Zubin Mehta conducts: Bruckner, Symphony #8.
    29—Alan Gilbert conducts: Haydn, Symphony #88; Schubert, Songs for mezzo-soprano and orchestra (Anne Sofie von Otter);
Ravel, Mother Goose Ballet; La Valse.    

 

                                              
THURSDAY

5 pm—PLAYED IN OREGON, hosted by Brandi Parisi.
6 pm--HARMONIA.  A one-hour program devoted to early music.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.

8 pm—CLEVELAND ORCHESTRA.  
    2—Giancarlo Guerrero conducts: Dvorak, Othello Overture; Prokofiev, Violin Concerto #1 (Arabella Steinbacher); Tchaikovsky, Symphony #5.
    9—David Robertson conducts: Rouse, Rapture; Frank, Piccolo Concerto (Mary Kay Fink); Mozart, Requiem (Jessica Rivera, Elizabeth DeShong, Garrett Sorenson, John Relyea, CO Chorus).
    16—Christoph von Dohnanyi conducts: Schumann, Symphony #4; Symphony #2.
    23—George Szell conducts the Cleveland Orchestra in the Amsterdam Concertgebouw in 1965: Wagner, Die Meistersinger Overture; Barber, Piano Concerto (John Browning); Schubert, Symphony #9 in C (Great).
    30—Hans Graf conducts: Ravel, La Valse; Mozart, Piano Concerto #25 (Jeffrey Kahane); Strauss, Jr. Waltzes and Polkas.     
    

FRIDAY


5 pm—PICTURE PERFECT.  Film Music with Ross Amico.  
6 pm--MILLENIUM OF MUSIC.  A program of early music hosted by Robert Aubry Davis.
7 pm—EXPLORING MUSIC, with Bill McGlaughlin.
    
8 pm—PITTSBURGH SYMPHONY.  A new broadcast season.
    3—Manfred Honeck conducts: Dvorak, Carnival Overture; Humperdinck, Dream Pantomime from Hansel and Gretel; Prokofiev, Suite #1 from Cinderella; Tchaikovsky, Suite from The Sleeping Beauty; Tchaikovsky, Variations on a Rococo Theme (Yo-Yo Ma).
    10—Manfred Honeck conducts: Smith, Star-Spangled Banner; Beethoven, Overture to Fidelio; Stock, Symphony #6; Orff, Carmina Burana (Lisette Oropesa, Andrey Nemzer, Hugh Russell, Mendelssohn Choir of Pittsburgh).
    17—Manfred Honeck conducts: Barber, Adagio for Strings; Mozart, Piano Concerto #21 (Yulianna Avdeeva); Dvorak, Symphony #8; Janacek, Suite from Jenufa.
    24—Nikolaj Znaider conducts: Bruch, Scottish Fantasy, Noah Bendix-Balgley); Schumann, Symphony #4; Mendelssohn, Hebrides Overture.
    31—Yan Pascal Tortelier conducts: Prokofiev, Piano Concerto #2 (Daniil Trifonov); Rachmaninoff, Symphony #2.

     
SATURDAY


10:00am--SAN FRANCISCO OPERA.
    4—Verdi, La Traviata.  
    11—Tobias Picker, Dolores Claiborne.
    18—Verdi, Falstaff.
    25—Kern, Showboat.


2 pm—THE SPANISH HOUR, hosted by Candice Agree.
3 pm--PLAYED IN OREGON. Performances recorded around the state.
4 pm—THE LOST CHORD, hosted by Ross Amico.  Lost or forgotten musical gems.
5 pm—INDIVISIBLE BY 4, hosted by Carl Hemmingsen, featuring chamber music.
6 pm THE PIANO MATTERS, hosted by David Dubal.
7 pm—HALF PAST, hosted by Carl Hemmingsen, features music from the past half-century.       
        
8 pm MAD ABOUT MUSIC. A 52-week series of one-hour programs in which host Gilbert Kaplan interviews famous people about their favorite pieces of music and plays those pieces.